När Hände Det?

Sista delen av 80 talet 1986-1989

Posted by Lars Wolgast Mon, May 23, 2011 08:42:41

Blog image

1986-02-03 Mayall John and Bluesbreakers, Blue ass (GB) Sundstaaulan

1986-02-11 Ewa Attling o Slick Stuff –Stadshotellet

1986-02-21 Dansdepartementet –Saluhallen

1986-02-23 Rolf Wickström - Cafe Artist

1986-03-07 Sator, Codex –Saluhallen

1986-03-08 Gina Jacobi , Andra sidan –Saluhallen

1986-03-16 Björnsson -Cafe Artist

1986-03-22 Susanne Alvengren – Sundstaaulan

1986-03-23 Bills Boggie Band –Saluhallen

1986-03-25 Little Mike o Rock Rats (GB) Stadshotellet

1986-04-12 Catch Zebrass -Gustav Fröding

1986-04-24 Marie Fredriksson o Slick Stuff –Stadshotellet

1986-05-20 Johnssonskoonsernen, Just for fun –Stadshotellet

1986-06-06 Sharaf Cary –Stadshotellet

1986-06-13 Treat, Craaft –Mariebergsskogen

1986-06-17 Motala Rockers, Steve McDouble –Stadshotellet

1986-07-31 Jerry Williams – Mariebergsskogen

1986-08-08 Mungo Jerry- Stadshotellet

1986-08-22 Swinging blue jeans –Stadshotellet

1986-09-05 Christiens -Cafe Artist

1986-09-12 Blue ass -Caffe Artist

1986-09-26 Tredje mannen, Metro -Cafe Artist

1986-09-27 Europé –Ishallen

1986-10-07 Larsson Micke and the faithful band –Stadshotellet

1986-10-28 Husbands (janne Bark)Stadshotellet

1986-11-02 St Louis king of rythm (USA) Arenan

1986-11-04 Wilmer X –Stadshotellet

1986-11-08 Michael Rickfors – Hyttan

1986-11-15 Pugh Rogefeldt - Lecab bil AB

1986-11-18 Attabog, Mick Rowe o Rockrats –Stadshotellet

1986-11-18 Ozibiza –Stadshotellet

1986-11-23 Ola Magnell - Cafe Artist

1986-12-02 Wasa express –Stadshotellet

1986-12-16 Ewa Attling o Sad boys –Stadshotellet

1987-01-13 Joe Fandango and Firebirds, Rocking likör –Stadshotellet

1987-01-27 Monaco Blues band –Stadshotellet

1987-02-05 Sky High –Stadshotellet

1987-02-14 Simson –Saluhallen

1987-02-18 Lucas Janne band –Stadshotellet

1987-02-24 Anna –Stadshotellet

1987-02-27 Madison -Blå hallen

1987-03-10 Iceland –Stadshotellet

1987-03-15 Hej Leif, Röda rummet –Saluhallen

1987-03-24 Hep Stars –Stadshotellet

1987-03-28 Gathering -Jackos Cafe

1987-04-02 Swinging blue jeans –Stadshotellet

1987-04-07 Johan Waahlström Band –Stadshotellet

1987-04-10 Af Scen -Jackos Cafe

1987-04-15 Boppers –Stadshotellet

1987-04-18 Fem snabba -Jackos Cafe

1987-05-05 Towe Naess o Rockrats, Tight squeeze –Stadshotellet

1987-05-19 Blues Bag –Stadshotellet

1987-05-22 Underland -Jackos Cafe

1987-05-27 Sky High -Stadshotellet

1987-06-06 Red Hot Max -Stadshotellet

1987-06-16 Flaco Simens Band -Stadshotellet

1987-07-02 Diving Duck -Jackos Cafe

1987-07-17 Dogberry Blues -Jackos Cafe

1987-07-29 Roxette Mariebergsskogen

1987-07-29 Ra ta ta -Mariebergsskogen

1987-07-29 Orup -Mariebergsskogen

1987-07-29 Eva Dahlgren – Mariebergsskogen

1987-09-01 Lasse Wellander, Landgren Nisse- Stadshotellet

1987-09-04 Wild bunch -Jackos Cafe

1987-09-04 Köttgrottorna, Svea rike -Saluhallen

1987-09-06 Fläskkvartetten -Arenan

1987-09-07 Steve Marriot (GB) Stadshotellet

1987-09-08 Millas Mirakel -Stadshotellet

1987-10-02 The starbutts stars -Stadshotellet

1987-10-14 Stockholms all stars -Sundstaaulan

1987-10-23 Robert Wells - Gustav Fröding

1987-10-30 Late night blues band -Jackos Cafe

1987-10-30 Sidewalk -Sundstaaulan

1987-11-06 Christer Ryddell med band Stadshotellet

1987-11-17 Johan Wahlström Band -Stadshotellet

1987-11-18 Joe Fandango and Firebirds -Gustav Fröding

1987-11-226 Marie Fredriksson - Sundstaaulan

1987-12-04 Paulo Mendonca - Stadshotellet

1987-12-11 Peter Lunblad, Romance, Undercover –Saluhallen

1988-01-13 Down town -Jackos Cafe´

1988-02-19 23 till, Sister James –Saluhallen

1988-02-20 Mahatma Åhlström Band- Klaraborg

1988-02-27 Johan Stengård, Yamaha visning -Cafe Artist

1988-02-27 John Norum –Ishallen

1988-03-04 48 Crash -Jackos Cafe

1988-03-05 99 Floor, Dalkows –Saluhallen

1988-03-09 Benton Buster (USA) Arenan

1988-03-09 Orup –Sundstaaulan

1988-03-18 Union Carbide –Saluhallen

1988-04-04 Luther Allison (USA) Sundstaaulan

1988-04-08 Snowstorm –Hyttan

1988-04-19 Freddie and the Dreamers – Stadshotellet

1988-04-30 Platters (USA) Gustav Fröding

1988-04-30 Unit -Jackos Cafe´1988-06-03 Tone Norum – Mariebergsskogen

1988-06-04 Low guts -Jackos Cafe

1988-06-10 Clark Kent –Mariebergsskogen

1988-06-30 Trance Dance –Mariebergsskogen

1988-07-01 Henry Clarence Frogman (USA) Arenan

1988-07-08 Style –Mariebergsskogen

1988-07-17 Susanne Alvengren –Mariebergsskogen

1988-07-24 Philipsson Lena –Mariebergsskogen

1988-07-28 Lili o Suussi –Mariebergsskogen

1988-08-06 Pure Mania -Jackos Cafe

1988-09-09 Blue for two –Sandgrundsudden

1988-11-05 Robert Wells - Gustav Fröding

1988-11-09 Broberg Robert –Arenan

1988-11-10 Broberg Robert –Arenan

1989-02-03 Ex Wilde -Jackos Cafe

1989-02-06 Björn Afzelius –Sundstaaulan

1989-02-15 Åke Eriksson - Annexet Våxnäs

1989-02-199 Phil Guy o Mönserås Blues Band –Arenan

1989-03-03 Prime time -Jackos Cafe

1989-03-22 Blue for two –Saluhallen

1989-04-14 True lies -Jackos Cafe

1989-04-14 Mike Watson (GB) Gustav Fröding

1989-05-14 Björn Afzelius- Mariebergsskogen

1989-05-25 Stockholms Negrer, Ugly Jake –Saluhallen

1989-05-25 Eva Dahlgren- Mariebergsskogen

1989-06-01 Sha Boom –Ishallen

1989-06-02 Baba Blues -Jackos Cafe

1989-06-08 Electric Boys –Hyttan

1989-06-09 Creeps, Messershmith, General brutal –Sandgrundsudden

1989-06-09 Dead flck, Caligula –Sandgrundsudden

1989-06-12 Dan Hylander o Harry and Popniters –Torget

1989-06-30 Michael Rickfors –Mariebergsskogen

1989-07-05 Sha Boom –Mariebergsskogen

1989-07-15 Tonys Tango Orkerster -Gustav Fröding

1989-07-20 Big Bang Group –Stadshotellet

1989-07-26 Horn Maritza -Edsgatans Herrgård

1989-07-26 Unit –Stadshotellet

1989-08-04 Roxette –Mariebergsskogen

1989-08-12 Dan Hylander mfl -Gustav Fröding

1989-09-02 Little Mike (GB)- Romours

1989-09-08 Unicorn -Jackos Cafe

1989-09-30 Rökrock -Gustav Fröding

1989-09-30 Lolita Pop –Universalen

1989-10-13 Taste of Blues -Jackos Cafe´

1989-10-13 Swedish erotica –Gallerian

1989-10-13 Perssons Pack –Gallerian

1989-11-07 Platters (USA) Sandgrund

1989-11-13 Peter Lundblad – Sundstaaulan

1989-11-13 Lasse Tennander - Sundstaaulan

1989-11-13 Wilmer X -Holken

1989-11-17 Robert Wells - Sundstaaulan

1989-11-18 Ra ta ta -Mässhallen

1989-12-01 Dag Vag -Stadshotellet

1989-12-16 Magnus Uggla - Mässhallen

1989-12-15 Cotton Club -Stadshotellet

1989-12-29 Unit –Stadshotellet

bättre förr ?? 90 talet

Posted by Lars Wolgast Sun, May 22, 2011 17:10:36

Blog image

1990-01-12 Sky High –Stadshotellet

1990-01-13 Bills Boggie Band -Jackos Café

1990-01-26 Dan Hylander o Johan Wahlström –Stadshotellet

1990-02-09 Sticky fingers – Stadshotellet

1990-02-16 Cotton Club o Rickard Häger –Stadshotellet

1990-02-24 Millas Mirakel –Stadshotellet

1990-03-01 Pstcotic youth, Sonic Walters –Saluhallen

1990-03-02 Ripp off o Christer Rydell –Stadshotellet

1990-03-03 AnneLie Ryde´ - Gustav Fröding

1990-03-09 Janne Scaffer o Johan Wahlström –Stadshotellet

1990-03-16 Tove Naess – Stadshotellet

1990-03-23 Py Bäckman – Stadshotellet

1990-03-31 Bang the drum -Cafe Artist

1990-03-31 Motala Rockers, Sven Ingvars –Sandgrund

1990-04-06 Totta Näslund – Stadshotellet

1990-04-13 Laid Back –Stadshotellet

1990-04-14 Sha Boom -Gustav Fröding

1990-04-20 Tommy Nilsson o Johan Wahlström –Stadshotellet

1990-04-21 Dr Feelgood (GB)Gustav Fröding

1990-05-04 Die Stuttgart Gruppe –Stadshotellet

1990-05-11 Cotton Club- Stadshotellet

1990-05-18 Guzz –Stadshotellet

1990-06-01 Plura –Stadshotellet

1990-06-08 Guitar 66 –Stadshotellet

1990-06-09 Anders Glenmark – Mariebergsskogen

1990-06-15 Sanne Salomonsson – Stadshotellet

1990-06-08 Sinners –Sandgrundsudden

1990-06-08 Åke Eriksson – Sandgrundsudden

1990-06-29 Dan Hylander o Johan Wahlström –Stadshotellet

1990-06-30 Apocalypse -Gustav Fröding

1990-07-06 Unit –Stadshotellet

1990-07-06 No Quater, Andra sidan –Mariebergsskogen

1990-07-07 After Beach –Stadshotellet

1990-07-07 Svenne Rubins -Gustav Fröding

1990-07-13 Boney M –Stadshotellet

1990-07-14 Toms Tivoli -Gustav Fröding

1990-07-20 Cotton Club –Stadshotellet

1990-07-20 Triple and touch -Gustav Fröding

1990-07-21 Boppers, Rockshop –Stadshotellet

1990-07-26 Apocalypse -Gustav Fröding

1990-08-03 Kayo –Stadshotellet

1990-08-08 Mats Ronnander o Joahn Wahlström –Stadshotellet

1990-08-17 Derek Hudson (GB)Stadshotellet

1990-08-24 Page Kevin –Stadshotellet

1990-09-14 After Beach –Stadshotellet

1990-09-19 Lester Lazy o Loaded Dice –Arenan

1990-09-21 Lis Sörensen –Stadshotellet

1990-10-16 Björn AAfzelius –Sundstaaulan

1990-10-20 Platters (USA) Gustav Fröding

1990-11-20 Robert Broberg –Sundstaaulan

1990-11-21 Robert Broberg –Sundstaaulan

1990-11-22 Robert Broberg –Sundstaaulan

1990-11-25 Philip Walker Blues Band –Arenan

1990-12-21 Cotton Club –Stadshotellet

1990-12-28 Freda –Stadshotellet

1991-01-11 Nicklas Strömstedt –Stadshotellet

1991-01-12 Yesterday -Cotton Club

1991-01-18 Sussies Orkestter –Stadshotellet

1991-01-30 Yesterday -Cotton Club

1991-02-02 Svenne Rubins –Klaraborg

1991-02-13 Yesterday -Cotton Club

1991-02-16 The Wide, Nighhttrain –Holken

1991-02-23 Happy hour band -Cotton Club

1991-02-23 Kingen o Hallgren –Stadshotellet

1991-03-16 Blue ass -Cotton Club

1991-03-23 Cotton Club –Stadshotellet

1991-03-23 Yesterday -Cotton Club

1991-03-29 Crain beach band -Cotton Club

1991-03-30 Lilli o Sussi –Stadshotellet

1991-04-06 Perssons Pack –Stadshotellet

1991-04-13 Blue ass -Cotton Club

1991-04-13 Little Gerhard –Mässhallen

1991-04-20 Willage people (USA) Stadshotellet

1991-04-26 Blue ass -Cotton Club

1991-04-27 Crain beach band Cotton Club

1991-04-27 Off duty –Stadshotellet

1991-04-28 Rogers Jimmy Bluesband (USA)Arenan

1991-05-10 Motala Rockers –Sandgrund

1991-05-17 Fleshquartet –Crreole

1991-05-18 Velvet -Cotton Club

1991-05-19 Blue ass -Cotton Club

1991-05-25 Crain beach band -Cotton Club

1991-06-28 Aristokraterna- Cotton Club

1991-06-29 Bröderna Jansson –Stadshotellet

1991-06-04 Unit –Creole

1991-07-04 Wilmer X –Mariebergsskogen

1991-07-11 Johan Wahlström Band -Carlstads Wapen

1991-07-13 Badrock –Mariebergsskogen

1991-07-13 Red hot Max -Cotton Club

1991-07-19 Nisse Landgren -Gustav Fröding

1991-07-20 Blue ass -Cotton Club

1991-07-20 Triple and touch –Stadshotellet

1991-07-25 Johan Wahlsttröm Band -Carlstads Wapen

1991-07-25 I Roots –Creole

1991-07-26 Lars Vegas Trio -Gustav Fröding

1991-07-31 Kings o Queen -Carlstads Wapen

1991-07-31 Apocalypse -Gustav Fröding

1991-08-03 Apocalypse -Gustav Fröding

1991-08-04 Rocktåget –Mariebergsskogen

1991-08-08 Beds and pillow –Creole

1991-08-10 Sweet Status Band –Stadshotellet

1991-08-14 Bjorn Again -Carlstads Wapen

1991-08-16 Los Degos -Cotton Club

1991-08-17 Blue ass -Cotton Club

1991-08-21 Gustins -Cotton Club

1991-08-22 Chicken and roosters –Creole

1991-08-23 Lolita Pop –Creole

1991-08-24 Texas Joe -Cotton Club

1991-08-28 Off duty -Cotton Club

1991-08-31 Texas Joe -Cotton Club

1991-09-07 Lipstick -Cotton Club

1991-09-12 Velvet -Cotton Club

1991-09-13 Los Degos- Cotton Club

1991-09-18 Dr Feelgood Carlstads Wapen

1991-09-20 Insert coin -Cotton Club

1991-09-26 Lokal cocoon –Creole

1991-09-27 Vanessa -Cotton Cluub

1991-09-28 Ichy feet -Cotton Club

1991-10-04 Red hot Max -Cotton Club

1991-10-04 Sudden stop –Plaza

1991-10-05 Life line-Cotton Club

1991-10-10 Simbi –Creole

1991-10-11 Los Degos -Cotton Club

1991-10-12 Himla väsen -Cotton Club

1991-10-16 Graham Parker o J Wahlström Band (GB)Carlstads Wapen

1991-10-16 Mick Ronson (GB)Carlstads Wapen

1991-10-17 Fisherman –Creole

1991-10-18 Guest work -Cotton Club

1991-10-19 Blue ass -Cotton Club

1991-10-19 Union Carbide –Saluhallen

1991-11-03 Morgan Mark and Crawl-Arenan

1991-11-14 Submachine –Creole

1991-11-14 Freddie Foolish -Cotton Club

1991-11-15 Blue ass -Cotton Club

1991-11-16 Lägg den på grillen -Cotton Club

1991-11-22 The Bodybuilders –Diners

1991-11-27 After Beach -Carlsttads Wapen

1991-11-28 Gustins –Gallerian

1991-11-30 Louise Hoffsten -Blå hallen

1991-12-05 Motorcity madhouse –Creole

1991-12-06 Tommy Nilsson -Cottton Club

1991-12-06 One way street –Plaza

1991-12-07 Blue Hallucigenius –Creole

1991-12-09 Janne Lucas -Cotton Club

1991-12-13 Sudden stop -CCarlstads Wapen

1991-12-18 Charlie Norman -Carlstads Wapen

1991-12-18 Ted Gärdestad -Carlstads Wapen

1991-12-18 Dan Hylander -Carlstads Wapen

1991-12-18 Marie Bergman -Carlstads Wapen

1991-12-19 Dream –Creole

1991-12-20 Py Bäckman - Cotton Club

1991-12-20 Tooth meat and rice –Plaza

1991-12-25 Just incase -Cotton Club

1991-12-27 Jim Jidhed -Cotton Club

80 talets puls80 talet

Posted by Lars Wolgast Sun, May 22, 2011 05:30:51

1980-02-09 Ebba Grön –Hyttan

1980-02-14 Eldkvarn –Vårdskolan

1980-02-23 Fega påhopp –Musikkafeet

1980-03-02 Kabare´ Orkestern –Arenan

1980-03-02 Strix Q –Sundstaaulan

1980-03-02 Horisont (Tommy Nilsson)Sundstaaulan

1980-03-06 Boppers –Sundstaaulan

1980-03-07 Träd gräs o stenar –Musikkafeet

1980-03-15 Nationalteatern –Holken

1980-03-15 Pugh Rogefeldt – Together

1980-03-23 Factory, Mantra-Hyttan

1980-04-13 Scafell Pike (GB) Sundstaaulan

1980-04-16 Radio (Janne Bark)Together

1980-04-23 Lucas –Together

1980-05-07 Träd gräs o stenar –Musikkafeet

1980-08-17 Strix Q Mariebergsskogen

1980-09-14 Funky Team –Klaraborg

1980-10-12 Ulf Lundell –Hyttan

1980-10-19 Ebba Grön- Hyttan

1980-10-19 Dag Vag –Hyttan

1980-11-07 Reeperban –Together

1980-11-08 Ragnarrök, Ebe Johnsson –Musikkafeet

1980-11-08 Marie Bergman o Lasse Englund –Klaraborg

1980-11-12 Kaipa –Musikkafeet

1980-11-13 Blues Bandd (GB) Sundstaaulan

1980-11-20 Ola Magnell - Klaraborg

1980-11-21 Michael Ramel, Mantra, Fuga –Together

1980-11-22 Anders F Rönnblom - Sundsta Ungdomsgård

1980-11-30 Selecter (GB) Sundstaaulan

1981-01-24 Mörbyligan –Holken

1981-02-18 Gary T To Band –Together

1981-02-25 H2 O –Saluhallen

1981-02-28 Alien Beat –Holken

1981-03-07 Eva Sanner Band –Musikkafeet

1981-03-08 Häxfeber –Holken

1981-03-08 Zag –Saluhallen

1981-03-11 Snowstorm –Together

1981-03-14 Gyllene tider –Hyttan

1981-03-20 Intermezzo –Hyttan

1981-03-20 Bitch boys –Hyttann

1981-03-27 Shanes –Sandgrund

1981-04-01 Brytning –Musikkafeet

1981-04-02 Kai Martin and the stick –Musikkafeet

1981-04-02 Cosmic overdose –Musikkafeet

1981-04-03 Snowstorm –Hyttan

1981-04-03 T-shirt –Hyttan

1981-04-09 Jimmy McCrocklin – Arenan

1981-04-10 Ted Åström- Klaraborg

1981-04-11 Gallery –Saluhallen

1981-04-28 Bootles (GB) Sandgrund

1981-05-01 Grus i dojjan –Arenan

1981-05-01 Strix Q –Hyttan

1981-05-01 Hansa Band –Hyttan

1981-05-02 Pictures –Hyttan

1981-05-16 Dag Vag –Hyttan

1981-05-16 Ebba Grön –Hyttan

1981-05-23 Gyllene tider –Mariebergsskogen

1981-05-30 Ensamma Hjärtan, Scendrag, Jäst –Sandgrundsudden

1981-05-30 Commando M Pigg, Ebe Johnsson –Sandgrundsudden

1981-06-07 Ryno Rockers -Blå Hallen

1981-07-03 Gallery –Hyttan

1981-08-14 Boppers -Sundsta Idrottsplats

1981-08-25 Mikael Rickfors –Sundstaaulan

1981-09-03 Michael Wiehe, Nyberg, Fjellis, Frank –Saluhallen

1981-09-11 Stiff littlee fingers, Nattarbete (GB) Holken

1981-09-18 Basse Wickman – Together

1981-09-19 Sky High –Saluhallen

1981-09-21 Dan Tillberg – Klaraborg

1981-09-24 Tottas Blues Band –Musikkafeet

1981-10-02 Toolonen Jukka Band, Tutti frutti band (FIN) Saluhallen

1981-10-18 Freestyle –Saluhallen

1981-10-30 Totte Wallin – Sundstaaulan

1981-10-30 Pink Champagne, Waterhead -Sundsta Ungdomsgård

1981-11-06 Slobobans undergång, Nihilisterna -Sundsta Ungdomsgård

1981-11-08 Eldkvarn –Holken

1981-11-08 Ebba Grön, Åhgren –Holken

1981-11-14 Lustans lakejer –Hyttan

1981-11-14 T-Shirt –Hyttan

1981-11-15 Aston Reymers Rivaler –Saluhallen

1981-11-19 Kaipa, Folke Tryggs Kapell –Saluhallen

1981-11-20 Diestinct -Sundsta Ungdomsgård

1981-11-20 Raketerna, Romance -Sundsta Ungdomsgård

1981-11--21 Platters (USA) Sandgrund

1981-12-04 KSMB, Nouvelle Europe´ -Sundsta Ungdomsgård

1981-12-07 Sky High –Musikkafeet

1981-12-07 Bo Wilson Bandd –Musikkafeet

1981-12-12 Basse Wickman- -Hyttan

1981-12-12 Pal Ritz and the Piiccolos –Hyttan

1981-12-12 Gallery, Tutti frutti, Rocks, Åhgrens –Hyttan

1981-12-13 Kevin Koyne (GB) Saluhallen

1981-12-13 Kylans Rockorkester –Saluhallen

1981-12-19 Ståålfågel, No Wawe -Sundsta Ungdomsgård

1982-02-08 George Harmonica Smith Arenan

1982-02-12 Attentat, Redlights, Aptit -Sundsta Ungdomsgård

1982-02-20 Snowstorm –Hyttan

1982-03-03 Eldkvarn, Ebe Johnsson –Saluhallen

1982-03-15 Mr K C-Arenan

1982-03-17 Little Willie Littlefield –Arenan

1982-03-18 Raj Montana Band, H Karlssons exp. –Saluhallen

1982-03-20 Red Hot Max and Cats -Saluhallen

1982-03-27 Lolita Pop, Ebe Johnsson, Romance -Holken

1982-03-27 Docent död, ZZenit, Trick, Shaka, Scendrag -Holken

1982-04-11 Reggae Team -Sundsta Ungdomsgård

1982-04-16 Lix --Sundsta Ungdomsgård

1982-04-22 George Clemens Band -Queens Cafe´

1982-04-27 Dygnet runt -Kronoparkens Fritidsgård

1982-05-14 22 för många, Redlights, En efter en -Sundsta Ungdomsgård

1982-05-20 Siouxie Benshees, Zenit (GB) Sundstaaulan

1982-05-20 Underjordiska lyxorkestern -Sundstaaulan

1982-05-20 Rosco Gordon o Blues Blizzard -Arenan

1982-05-28 Ted Åström - Klaraborg

1982-06-07 Freestyle, Pompeji, Voyage -Mariebergsskogen

1982-08-11 Kung Sune o Badrock -Sundsta Idrottsplats

1982-08-13 Rockkfolket -Sundsta Idrottsplats

1982-09-17 Harru lust -Klaraborg

1982-09-18 Shanes -Åhle´ns

1982-09-24 Heat -Together

1982-09-24 Ryktet går -Sundsta Ungdomsgård

1982-09-30 Michael Wiehe, Nyberg, Fjellis, o co -Saluhallen

1982-10-14 Boppers -Stadskällaren

1982-10-16 Kaipa,, Pompeji -Saluhallen

1982-10-29 Little Gerhard -Stadskällaren

1982-10-30 Anders F Rönnblom, Scendrag

1982-11-06 Ulf Lundell – Ishallen

1982-11-13 Magnus Lindberg - Saluhallen

1982-11-20 Mats Ronnander, Maggies farm -Saluhallen

1982-11-20 Platters (USA) Sandgrund

1982-11-28 Delta Mississipi Blues Band (USA) Arenan

1982-12-18 IDS, Zenit, Nattarbete -Jazz spectrum

1983-01-22 AArt, Tutti frutti -Saluhallen

1983-01-31 Magnus Lindberg - I 2

1983-02-05 Twilight, Tjejkraft, Maggie o Tennac -Saluhallen

1983-02-17 Hep Stars -Stadskällaren

1983-03-05 Johnny Mars - Arenan

1983-03-13 Eva Dahlgren o Vajs gajs -Sundstaaulan

1983-03-24 Spotnicks -Stadskällaren

1983-05-11 Björn Afzelius o Globetrotter -Sundstaaulan

1983-05-18 Sir Douglas Quintet (USA) Sandgrund

1983-06-02 Eldkvarn -Mariebergsskogen

1983-06-26 Steve Gibbons - Tingvalla Isstadion

1983-06-26 Madhouse -Tingvalla Isstadion

1983-06-26 Magnus Lindberg, Tutti frutti -Tingvalla Isstadion

1983-06-26 Pal Ritz and the Piccolos -Tingvalla Isstadion

1983-07-07 Tomas Ledin - Mariebergsskogen

1983-07-20 Queen Aida -Sandgrund

1983-08-11 Dag Vag -Mariebergsskogen

1983-08-18 Lolita Pop -Mariebergsskogen

1983-10-11 Robert Broberg -Arenan

1983-10-13 Michael Wiehe - Saaluhallen

1983-11-19 Hörselmat -Sundstaaulan

1983-12-08 Yardbirdss (GB) Together

1983-12-18 Forever Blues -Saluhallen

1983-12-21 Amador, Zenit, Good guys –Holken

1984-02-16 Robert Broberg -Arenan

1984-02-24 Strindbergs, Is 9, Hollywood Indians -Holken

1984-03-07 Platters (USA) Sandgrund

1984-03-09 Lagun -Saluhallen

1984-03-23 Hörselmat, P E Hallin -Ishallen

1984-03-31 Joe Fagin (GB) Ishallen

1984-03-31 John Ballard – Ishallen

1984-04-08 AnneLie Ryde´ - Sundstaaulan

1984-04-29 Mats Ronnander - Sundstaaulan

1984-05-06 Slimm Jim and the Bop Cats, Deke and the Balzers -Arenan

1984-05-11 Ashtray Cocktail- Musikhissen

1984-05-12 Stage, Zoda boys -Fuzzbox

1984-05-13 Heavy load -Hyttan

1984-05-17 Michael Wiehe - Hyttan

1984-05-17 Björn Afzelius - Hyttan

1984-05-27 Delta Mississipi Blues Band (USA) Arenan

1984-05-31 Viva, Damnation -Hyttan

1984-09-07 Vibrators, Woodo dolls (GB) Doorhuset inre hamn

1984-09-13 Green on Red (USA) Doorhuset inre hamn

1984-09-13 Ashtray Cocktail -Doorhuset inre hamn

1984-09-27 Chicago blues band (USA) Arenan

1984-10-05 Tender loving care -Doorhuset inre hamn

1984-10-06 Play dead, Mystikens vacum -Doorhuset inre hamn

1984-10-12 Bristles, E.A.T.E.R- Doorhuset inre hamn

1984-10-13 Fysisk fostran -Doorhuset inre hamn

1984-10-19 Nomadds -Doorhuset inre hamn

1984-10-26 Njurmännen -Doorhuset inre hamn

1984-11-18 Tottas Bluesband -Hyttan

1984-12-16 Dan Hylander -Py Bäckman – Ishallen

1985-03-08 Michael Wiehe o Co -Sundstaaulan

1985-04-26 Europé, Panama -Ishallen

1985-05-03 Robert Broberg -Arenan

1985-05-18 Wilmer X -Saluhallen

1985-07-05 Ulf Lundell - Mariebergsskogen

1985-08-15 Eva Dahlgren - Mariebergsskogen

1985-08-17 Kid Creole and the Cocounuts - Ishallen

1985-08-18 Pluzz -Rosenborg

1985-09-29 Marie Bergman, Maggies farm -Saluhallen

1985-10-04 Nomads, Hollywood Indians -Saluhallen

1985-10-08 Little Gerhard, Slick stuff, Ken Lewy -Stadshotellet

1985-10-13 Tribute -Sundstaaulan

1985-10-18 Camouflage, Story, Joe B Lowe -Saluhallen

1985-10-27 Björnsson- Cafe Artist

1985-11-03 Pugh Rogefeldt - Cafe Artist

1985-11-10 Commando M Pigg -Saluhallen

1985-11-17 Tribute -Sundstaaulan

1985-11-19 Rockfolket -Stadshotellet

1985-11-20 Ulf Lundell – Ishallen

1985-11-26 Mahatma Åhlström Band –Saluhallen

1985-12-07 Peps Persson, Blue Azz –Saluhallen

1985-12-12 Wilmer X –Saluhallen

1985-12-20 Doom, Hoolywood Indians –Saluhallen

Många har varit här men inte viste jag att du var där70 talet

Posted by Lars Wolgast Sat, May 21, 2011 18:14:15

Blog image

1970-01-03 Shanes Nya med Lennart Gran –Hyttan

1970-02-04 Made in Sweden o Doris –Hyttan

1970-02-27 Pugh Rogefeldt o Hjärtans ungar, Lucas –Hyttan

1970-04-17 Made in Sweden –Klaraborg

1970-04-17 Blues Quality –Klaraborg

1970-05-16 Pugh Rogefeldt o Hjärtans ungar –Mariebergsskogen

1970-05-17 Svenne oo Lotta, Björn o Benny –Mariebergsskogen

1970-05-30 Marmalade (GB) Mariebergsskogen

1970-06-27 Look around –Mariebergsskogen

1970-07-04 Jones Paul (GB) Mariebergsskogen

1970-08-01 Bill Öhrström, Kisa Magnusson, Pyret –Mariebergsskogen

1970-08-22 The Greatest show on earth –Mariebergsskogen

1970-10-09 Nature –Klaraborg

1970-11-06 November –Klaraborg

1971-03-19 Pocket money singers –Klaraborg

1971-03-26 Nature –Klaraborg

1971-03-28 Träd gräs o stenar –Klaraborg

1971-05-15 Jerry Williams o Dynamite brass –Mariebergsskogen

1971-05-23 Warm dust –Mariebergsskogen

1971-06-05 Proud people, Ellas Children, puss o kram –Mariebergsskogen

1971-07-03 Fläsket brinner –Mariebergsskogen

1971-11-19 Rockfolket o dess kung –Klaraborg

1972-01-22 Contaact –Hyttan

1972-01-28 Cornelius Wreeswiik, Palle Danielsson –Sundstaaulan

1972-01-28 Monica Thörnell –Sundstaaulan

1972-03-26 Little GGerhard, Lill Elvis, Rock´n roll Showband- Hyttan

1972-04-21 Milda makter -Club Max

1972-04-22 Överrockarna –Sola

1972-05-28 Rockfolket o dess kuung –Mariebergsskogen

1972-06-18 Ekseption (Holland)Mariebergsskogen

1972-07-31 Trumslagarpojken med vänner –Träffen

1972-08-14 Pugh Rogefelldt o Nature –Träffen

1972-08-21 Musikanterna –Träffen

1972-08-28 Hustomtarna –Träffen

1972-09-03 Rockfolket, Lill Elvis, Rock´n roll showband –Sola

1972-09-11 AB Förenade musikanter –Träffen

1972-09-25 Nature –Träffen

1972-10-23 Rogefeldt Pugh o Nature Träffen

1972-11-06 Musikanterna- Träffen

1972-11-08 Ledin Tomas –Träffen

1972-11-19 MC 5, Rock´n roll showband, Uffa, Smirnoff (USA) Färjestad Totohallen

1972-11-27 Peps Bluesband –Träffen

1972-12-09 Rockfolket- Hyttan

1972-12-11 Midsommar –Träffen

1973-02-02 Ekseption (Holland)Hyttan

1973-02-12 Nature –Träffen

1973-02-26 Arbete o fritid –Träffen

1973-03-05 Midsommar -Träffen

1973-04-24 Tears- Ruds Ungdomsgård

1973-05-16 Blood Sweat and tears (USA) Mariebergsskogen

1973-05-19 Rockfolket –Mariebergsskogen

1973-06-01 Cross, Älgarnas trädgård, Oss emellan -Örsholmen Allemansfesten

1973-06-03 Gud i brallan, mfl -Örsholmen Allemansfesten

1973-06-09 Rodhe Jan rockers (NOR)Mariebergsskogen

1973-06-10 Ted Gärdstad o Nature –Mariebergsskogen

1973-06-22 Leif Carlsson Rock´n roll show –Mariebergsskogen

1973-08-02 Rockfolket -Stora Torget

1973-08-26 Bjö;rn o Benny Annefrid o Agnetha –Mariebergsskogen

1973-09-14 Chicory tip (GB) Hyttan

1973-10-06 Rockfolket –Hyttan

1973-10-06 Grupp 5 –Sola

1973-10-12 Manfred Man (GB) Hyttan

1973-10-16 Pugh Rogefeldt o Rainrock –Träffen

1973-11-07 Peps Bluesband –Träffen

1973-11-16 Harpos helicopter –Hyttan

1974-01-13 Hoola bandoola band –Holken

1974-01-27 Solar plexus –Sundstaaulan

1974-03-02 Kenneth Swanström –Arenan

1974-03-03 Arbete o fritid –Arenan

1974-03-06 Fläsket brinnner –Musikkafeet

1974-04-04 Samla mammas manna –Musikkafeet

1974-04-06 Kebenekaise –Arenan

1974-05-08 Landslaget –Hyttan

1974-06-21 Solar plexus-Mariebergsskogen

1974-06-29 Hoola bandoola band –Mariebergsskogen

1974-08-19 Tasanvallan presidentti (FIN) Mariebergsskogen

1974-10-03 Omega Träffen

1974-11-09 Nynningen – Musikkafeet

1974-11-16 Björn Afzelius- Musikkafeet

1974-11-16 Tomas Wiehe o första förband – Musikkafeet

1975-03-08 Samla mammas manna –Musikkafeet

1975-03-12 Peps Blodsband Träffen

1975-03-12 Björn Skifz o Blåblus- Sundstaaulan

1975-04-06 Kebenekaise Arenan

1975-04-21 Host Arenan

1975-07-19 Ted Gärdstad o Harpo – Mariebergsskogen

1975-07-20 Björn Skifz o Blåblus – Mariebergsskogen

1975-12-08 Hoola bandoola band- Holken

1975-12-12 Budgie, Pastellerna (GB) Ishallen

1975-12-14 Fläsket brinner –Arenan

1976-02-01 Mount Evverest –Arenan

1976-02-04 Trettiåriga kriget –Klaraborg

1976-02-15 Telge Blues –Arenan

1976-04-25 Nynningen –Gruvlyckeskolan

1976-07-25 Grus i doojjan –Mariebergsskogen

1976-07-31 Ted Gärdestad- Mariebergsskogen

1976-08-07 Kebenekaise Mariebergsskogen

1976-10-09 Hovstone Stackhouse (USA) Arenan

1976-11-05 Rockfeber, Bortalaget –Hyttan

1976-11-15 Ulf Lundell o Nature – Sundstaaulan

1977-01-15 Albion Dance band –Holken

1977-01-30 Janne Scaffer, Björn J:son Lind –Sundstaaulan

1977-02-27 James Booker – Arenan

1977-03-05 Kenneth Swanström- Arenan

1977-03-06 Ensamma hjärtan –Arenan

1977-03-27 Kaipa -Sundsta Ungdomsgård

1977-04-29 Mississipi Delta Blues Band (USA) Arenan

1977-05-20 Joe Gallivan Group –Sundstaaulan

1977-06-08 Ulf Lundell o Nature –Arenan

1977-06-09 Ulf Lundell o Nature –Arenan

1977-07-03 Paul Paljett o Pastellerna –Mariebergsskogen

1977-07-21 Uriah Heep (GB) Mariebergsskogen

1977-07-21 Kebenekaise –Mariebergsskogen

1977-07-24 Björn Skifz- Mariebergsskogen

1977-08-21 Pugh Rogefeldt o Marie Bergman –Sundstaaulan

1977-09-03 Dr Feelgood (GB) Sundstaaulan

1977-09-11 Grus i dojjan –Arenan

1977-10-25 Motvind, Huntington Band –Holken

1977-11-04 Scafell Pike, G Linderholm, Marie Bergman (GB) Sundstaaulan

1977-11-09 Björn Afzelius – Holken

1977-11-12 Kornet -Sundsta Ungdomsgård

1977-11-15 Elektriska Linden –Vårdskolan

1977-11-23 Nature –Klaraborg

1978-01-15 Blood Sweat and tears (USA) Sundstaaulan

1978-02-26 Tomas Ledin – Sundstaaulan

1978-03-02 Belt and braces –Gruvlyckeskolan

1978-03-03 Solen skiner Åttkanten –Herrhagen

1978-03-04 Pugh Rogefeldt—Hyttan

1978-03-05 Roy Brown o Hjärtslag Arenan

1978-03-06 Baccara – Sandgrund

1978-04-08 Hafsorkestern -Sundsta Ungdomsgård

1978-04-29 Dom smutsiga hundarna -Sundsta Ungdomsgård

1978-005-14 Lasse Wellander o Mats Ronander –Arenan

1978-06-03 Kaipa –Sandgruundsudden

1978-06-03 Bedlam, Tekniskt missöde –Sandgrundsudden

1978-07-09 Grus i dojjan –Mariebergsskogen

1978-07-09 Elvis Costello (GB) Sundstaaulan

1978-07-22 Professor longhair –Arenan

1978-08-20 Ulf Lundell –Sundstaaulan

1978-08-27 Björn Skifz – Mariebergsskogen

1978-10-05 Albion band –Arenan

1978-11-24 Turid, Bengan o Tomas –Klaraborg

1978-12-15 Modern sound corp. –Europa

1979-01-21 City boy (GB) Sundstaaulan

1979-02-11 Pirates (GB) Sundstaaulan

1979-02-14 Modern sound corp. –Klaraborg

1979-02-24 Wasa express –Arenan

1979-03-03 Kenneth Swanström –Arenan

1979-03-17 Slobobans underg&aaring;ng, Liket lever, Fotsvett –Holken

1979-03-18 Boppers –Sundstaaulan

1979-04-01 Gibbons Steve Band (GB) Sundstaaulan

1979-04-08 Mississipi Delta Blues Band (USA) Arenan

1979-04-22 Michael Wiehe o Kabare´ Orkestern –Hyttan

1979-04-28 Fiendens musik -Sundsta Ungdomsgård

1979-005-03 Björn Skifz o Vision –Sandgrund

1979-05-08 Jerusalem –Sundstaaulan

1979-05-10 Sleepy La Beef –Arenan

1979-05-13 Mother Finest (GB) Sundstaaulan

1979-08-05 Björn Skifz – Mariebergsskogen

1979-08-17 Dag Vag, Mantra –Vårdskolan

1979-09-09 Högtryck -Sundsta Ungdomsgård

1979-09-28 Rogers Jimmy and Lefthand Frank (USA) Arenan

1979-10-16 Ulf Lundell –Sundstaaulan

1979-10-21 Ryno Rockers –Arenan

1979-10-24 Nynningen, Jomfru Ane Band –Holken

1979-10-25 Scafell Pike (GGB) Together

1979-10-26 Py Bäckman and Py Gang –Hyttan

1979-10-27 Rävjunk, Fradga –Vårdskolan

1979-11-24 Motvind, Nynningen, Ensamma Hjärtan –Hyttan

1979-12-02 Janne Schaffer, Björn J:son Lind, Mantra –Sundstaaulan

1979-12-12 Dag Vag –Together

Många har varit här men inte viste jag att du var där Där vi var en gång

Posted by Lars Wolgast Thu, May 19, 2011 22:23:51

1960-04-01 Folkets hus Ungdomsgården invigs

1960-05-25 Karlstad Sandgrund invigs

1960-08-31 Karlstad Sundstagymnasiet invigs

1962-09-01 Karlstad Sundsta Ungdomsgård invigs

1962-11-01 Karlstad Eneströmsgården invigs

1966-01-02 Club In Ulvsbygatan 31

1966-06-01 Moxie Club Folkets hus

1968-11-01 Lungets Ungdomsgård

1968-11-20 Club Nattmössan Marieberg ug

1969-06-01 Kåren Klaraborg

1969-06-02 Racing Club Våxnäs

1969-10-24 Club Max Drottningg 1

1970-03-01 Club Ett Våxnäs

1971-01-02 Ruds Ungdomsgård invigs

1971-03-02 Racing Club Rattg 3

1972-02-01 Träffen Kungsg 18

1973-02-03 Nattkröken Våxnäs

1974-02-02 Musikkafeet Värmlandsg

1976-02-02 Holken Mariebergsskogen

1978-01-01 Europa Kungsg 18

1979-09-01 Together Herrhagen

1979-12-01 Nytt uteställe Saluhallen öppnar

1983-11-04 Nytt uteställe Fuzzbox Viken

1984-09-01 Nytt uteställe Doorhuset inre hamn

1986-09-01 Nytt uteställe Jackos Cafe

1987-02-02 Ny förening Krock

1989-10-01 Ny förening Rock o co startar

Band och artister vi hörde på 50/60 talet 50/60 talet

Posted by Lars Wolgast Thu, May 19, 2011 22:19:18

Blog image

1958-05-03 Robbans skifflegroup (Robert Broberg)- Mariebergsskogen

1958-05-04 Little Gerhard and his rocking men- Mariebergsskogen

1958-08-14 Creole Rocking men –Mariebergsskogen

1958-08-24 Stan Getz –Mariebergsskogen

1959-05-27 Rock Olga Fängelset KD/ Mariebergsskogen

1959-08-08 Lennert Chris med Kvartett –Mariebergsskogen

1959-09-13 Gerhard Little and his rocking men -Mariebergsskogen

1959-10-17 Nalenartisten Jerry Lewis- Folkets hus

1960-02-25 Rockande Samen, SG Jonsson –Läroverket

1960-02-25 Arrne Lambert, Akke Karlsson –Läroverket

1960-02-25 Bosse Skoglund Lars Gullin –Läroverket

1960-05-01 Rock Olga, Chris Dane –Mariebergsskogen

1960-05-22 Little Gerhard and his rocking men –Mariebergsskogen

1960-05-29 Rockande Samen –Mariebergsskogen

1960-07-17 Quinzy Jones (USA)Mariebergsskogen

1961-03-12 Lesley Lorne (GB)Sundsta aulan

1961-04-11 Rockande Samen, Akke Karlsson -KD Teater

1961-04-11 Monica Zetterluund , M Grain-KD Teater

1960-02-25 Rockande Samen, SG Jonsson –Läroverket

1960-02-25 Arrne Lambert, Akke Karlsson –Läroverket

1960-02-25 Bosse Skoglund Lars Gullin –Läroverket

1960-05-01 Rock Olga, Chris Dane –Mariebergsskogen

1960-05-22 Little Gerhard and his rocking men –Mariebergsskogen

1960-05-29 Rockande Samen –Mariebergsskogen

1960-07-17 Quinzy Jones (USA)Mariebergsskogen

1961-03-12 Lesley Lorne (GB)Sundsta aulan

1961-04-11 Rockande Samen, Akke Karlsson -KD Teater

1961-04-11 Monica Zetterluund , M Grain-KD Teater

1961-04-29 Little Gerhard and his rocking men- Mariebergsskogen

1961-04-30 Rock Olga -Mariebergsskogen

1961-08-17 CCliff Richard /Shadows(GB) Mariebergsskogen

1961-09-03 Little Gerhard och hans rödskinn –Borgmästarholmen

1962-02-16 Violents- Läroverket/flilmstudion

1962-04-29 Rock Olga –Mariebergsskogen

1962-05-10 Little Gerhard- Mariebergsskogen

1962-05-30 Jan Rodhe –Mariebergsskogen

1962-05-31 Jerry Williams o Violents- Regementet/nöjesfältet

1962-06-16 Justice Jimmy (GB)Mariebergsskogen

1963-05-18 Justice Jimmy(GB) Mariebergsskogen

1963-05-11 Ray Adams Show –Mariebergsskogen

1963-05-24 Del Shannon Show (USA)Mariebergsskogen

1963-06-03 Duke Ellington (USA)Mariebergsskogen

1963-06-06 Mickael Cox and Checkmates (GB)Mariebergsskogen

1963-08-04 Little Gerhard – Mariebergsskogen

1963-08-17 Chubbby Checker(USA)Mariebergsskogen

1963-08-17 Spotnicks –Mariebergsskogen

1963-10-26 Beatles, The Phantoms (GB)Sundstaaulan

1963-10-26 Ken Lewy and Phantoms (GB)Sundstaaulan

1963-10-26 Daily Jack, Telstars, M Skarström –Sundstaaulan

1963-11-28 Gerry and the Pacemakers, Terry Wayne, The Phantoms (GB)Sundstaaulan

1963-11-28 Ken Lewy and Phantoms, Terry Wayne(GB)-Sundstaaulan

1964-05-22 Spotnicks –Mariebergsskogen

1964-05-23 Ken Lewy and Phantoms (GB)Mariebergsskogen

1964-05-24 Jerry Williams o Violents- Mariebergsskogen

1964-05-30 The Skyliners, Terry Wayne, Beatmakers- Mariebergsskogen

1964-05-31 The Phantoms (GB)Mariebergsskogen

1964-06-02 Michael Cox (GB)Mariebergsskogen

1964-06-12 Streaplers –Mariebergsskogen

1964-06-24 Billy J Kramer –Mariebergsskogen

1964-07-09 The Phantoms(GB)Mariebergsskogen

1964-07-10 Larry Finnegan (USA)Mariebergsskogen

1964-07-17 Jerry Williams o Violents- Mariebergsskogen

1964-07-23 Javalins (INDO)Mariebergsskogen

1964-07-30 Mascots –Mariebergsskogen

1964-08-02 Ray Charles (USA)Mariebergsskogen

1964-08-22 Paul Anka (CAN)Mariebergsskogen

1964-08-30 Emile Ford Show (GB)Mariebergsskogen

1964-12-13 Hi-Grades, The Phantoms, Suzie, Mascots, Tages (GB)((GB)(NL)Sundstaaulan

1965-03-05 Mods Inc. -Folkets hus

1965-03-05 Weepers, Valiants, Carryons -Folkets hus

1965-03-05 Nashmen -Folkets hus

1965-03-05 Mascots -Folkets hus

1965-04-30 Spotnicks –Mariebergsskogen

1965-05-07 Shakers, Sharks, Gaggas, Mad dogs -Råtorps ungdomsgård

1965-05-29 Hep Stars- Mariebergsskogen

1965-06-06 Lollipops, Javalins –Mariebergsskogen

1965-06-12 Ford Emile Show (GB) Mariebergsskogen

1965-06-25 Osmond Brothers (USA) Mariebergsskogen

1965-06-26 Hep Stars –Mariebergsskogen

1965-07-10 Don Gardener o Dee Dee Ford (USA) Mariebergsskogen

1965-08-07 The Phantoms(GB) Mariebergsskogen

1965-08-15 Tages –Mariebergsskogen

1965-10-28 Moonlighters (Lasse Holm-)Folkets hus

1965-12-09 Hep Stars, Jonny Wee, Gaggas, Peccers- Folkets hus

1965-12-13 Jonny Wee, Gaggas, Magnus Tingberg -Sundsta Ungdomsgård

1966-01-07 Shanes –Hyttan

1966-02-19 Busters, Divers –Karlsbergsskolan

1966-04-01 Ola and the Janglers, Carrions, Cocks –Sundstaaulan

1966-05-01 Lollipops (DAN)Mariebergsskogen

1966-05-07 Don Gardener & his Go go girls (USA) Mariebergsskogen

1966-05-14 Hep Stars –Mariebergsskogen

1966-05-15 Ola and the Janglers –Mariebergsskogen

1966-05-28 Millie Small (JAM)Mariebergsskogen

1966-05-29 Tages –Mariebergsskogen

1966-06-05 Spotnicks- Mariebergsskogen

1966-06-12 Hollies, Lee Kings (GB)Mariebergsskogen

1966-06-19 Osmond Brothers (USA) Mariebergsskogen

1966-06-26 Annabee Nox –Mariebergsskogen

1966-07-30 Plommons –Mariebergsskogen

1966-08-13 Alma Cogan (GB) Mariebergsskogen

1966-08-27 Hep Stars, Gaggas –Mariebergsskogen

1966-11-04 Gonkks –Älvkullegymnasiet

1966-11-18 Hep Stars –Älvkullegymnasiet

1966-11-25 Dee Jays (GB) Älvkullegymnasiet

1966-12-09 Tages –Älvkullegymnasiet

1967-01-06 Dave Dee Dozy, Mick and Tich (GB) Älvkullegymnasiet

1967-01-06 Mascots –Älvkullegymnasiet

1967-02-033 Lord Ceasar Sutch (Ritchie Blackmoore), Ola and Janglers (GB) Älvkullegymnasiet

1967-02-03 Crusaders sect, Daimlers –Älvkullegymnasiet

1967-03-03 Science Poption, Diamonds –Älvkullegymnasiet

1967-03-10 Shhanes –Älvkullegymnasiet

1967-03-10 Hi Jacks –Älvkullegymnasiet

1967-03-10 String Tones –Älvkullegymnasiet

1967-03-17 Hitmakers –Älvkullegymnasiet

1967-03-25 Plums –Älvkullegymnasiet

1967-04-22 Mascots –Mariebergsskogen

1967-05-01 Tages –Mariebergsskogen

1967-05-06 Hep Stars –Mariebergsskogen

1967-05-07 Ola and the Janglers –Mariebergsskogen

1967-05-20 JJimi Hendrix Experience (USA) Mariebergsskogen

1967-05-28 Spotnicks –Mariebergsskogen

1967-06-03 Searchers, Jackpots (GB)Mariebergsskogen

1967-06-10 Troggs (GB) Mariebergsskogen

1967-06-18 Fabulous Four, Roosters- Mariebergsskogen

1967-07-22 The Loot, Hounds (GB) Mariebergsskogen

1967-07-23 Hep Stars –Mariebergsskogen

1967-08-06 Dee Jays (GB) Mariebergsskogen

1967-08-13 Jackpots- Mariebergsskogen

1967-08-19 Hollies (GB) Mariebergsskogen

1967-08-27 Spotnicks –Mariebergsskogen

1967-09-09 Jimi Hendrix Experience (USA) Mariebergsskogen

1968-04-21 Hounds –Mariebergsskogen

1968-04-28 Tom and Mick(Tommy Körberg)-Mariebergsskogen

1968-05-24 Manfred Man (GB) Mariebergsskogen

1968-05-25 Hansson o Karlsson –Mariebergsskogen

1968-05-26 Hep Stars –Mariebergsskogen

1968-06-02 Hounds –Mariebergsskogen

1968-06-02 Tom and Mick-Mariebergsskogen

1968-06-02 Jerry Williams –Mariebergsskogen

1968-06-09 Kinks (GB) Mariebergsskogen

1968-06-16 Comets, Sven Ingvars (USA) Färjestads Ishall

1968-07-14 Ola and the Janglers –Mariebergsskogen

1968-08-03 Hep Stars –Mariebergsskogen

1968-08-17 Dave Dee Dozy, Mick Tich (GB) Mariebergsskogen

1968-10-27 String Tones Club Nattmössan –Mariebergsskogen

1968-11-10 Long Johns Club Nattmössan –Mariebergsskogen

1969-01-31 Lucas -Sundsta Ungdomsgård

1969-03-14 Al Sharpe and Funky flames, Lavions (USA) Hyttan

1969-05-10 Deiden Claes –Mariebergsskogen

1969-05-10 Clabbe –Mariebergsskogen

1969-05-10 Björn Skifs –Mariebergsskogen

1969-06-04 Paul Jones o Mike Cotton Sound (GB) Mariebergsskogen

1969-06-14 Bamboos (Mikael Rickfors) –Mariebergsskogen

1969-06-24 Tommy Körberg o New Generation –Mariebergsskogen

1969-06-28 Blues Quuality med Peps –Mariebergsskogen

1969-06-28 Mecki Mark Men –Mariebergsskogen

1969-07-13 Ola Håkansson, Tommy Blom, Dandys –Mariebergsskogen

1969-07-18 Blues Quality med Peps –Klaraborg

1969-08-02 Amen Corner (GB) Mariebergsskogen

1969-09-06 Blues Quality- Mariebergsskogen

1969-11-20 Made in Sweden -Sundsta Ungdomsgård